A 75 millió éve kihalt cápafaj teljes maradványa megoldotta a faj körüli rejtélyt
Szakértők azt állítják, hogy új információkat szereztek egy hatalmas őskori cápafajról, miután megtaláltak teljes csontvázat.
Az elmúlt évtizedben a mexikó kőfejtőkben felfedezett példányok a Ptychodus fajhoz tartoznak. Ezek a lények körülbelül 105 és 75 millió évvel ezelőtt tartották rettegésben a vizeket, derül ki a Guardian beszámolójából.

A nemrégiben megtalált Ptychodus maravány. Romain Vullo, Eduardo Villalobos-Segura, Manuel Amadori, Jürgen Kriwet, Eberhard Frey, Margarito A. González González, José M. Padilla Gutiérrez, Christina Ifrim, Eva S. Stinnesbeck, Wolfgang Stinnesbeck/Wikimedia
Korábban is találtak már ehhez a fajhoz tartozó maradványokat. Azonban mivel porcos halakról van szó, amely nem ásványosodik olyan jól, mint a csont, rengeteg alkalommal találtak különálló fogakat.
Éppen emiatt nehéz volt pontosan meghatározni, hogyan nézett ki a Ptychodus, és hol helyezkedik el az evolúciós folyamatban.
Megjelenéséről mindeddig nagyon kevés információnk volt, mivel csaknem két évszázad alatt nem találtunk teljesebb anyagot
– mondta Dr. Romain Vullo, a Rennes-i Egyetem kutatásának első szerzője.
“A Vallecillóban talált új példányok felfedezése feltárja ennek a kihalt cápának anatómiáját, és megoldja ezt a rejtélyt.”
“A Ptychodus már régóta remek példája annak, hogy a fogak megvannak, már csak egy test kellene hozzájuk” – mondta Michael I. Coates professzor a Chicagói Egyetemről.
“És itt van ez, alapos elemzésekkel arról, hogy hol helyezkedik el a cápák családfáján, és hogyan illeszkedik a késő kréta időszak tengeri ökoszisztémáiba.”

Illusztráció: Juliette Vallin, Tanguy Carpaye-Taïlamée/Wikimedia
A Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban megjelent munkában Vullo és kollégái kifejtik, hogyan vizsgáltak meg hat Ptychodus példányt, amelyek körülbelül 93 millió évvel ezelőttről származnak.
Ezek között volt egy teljes példány, és nemcsak szinte valamennyi csontvázelemét tartalmazta, hanem fogakat, fennmaradt izommaradványokat és az összes uszonyával teljes test körvonalát is. További három példány pedig majdnem teljes volt, köztük egy mindössze 56 cm hosszú, fiatal példányé, míg a fennmaradó kettő hiányos csontváz volt.
A csapat szerint a példányokban megőrződött rengeteg jellegzetesség lehetővé tette számukra, hogy új elemzést végezzenek arról, hogy a Ptychodus hol helyezkedik el az evolúciós családfán.
Az eredményekből kiderül, hogy a makréla cápák egyik fajtája volt. Ez egy olyan csoport, amelynek a kihalt óriáscápa, a megalodon és a ma élő nagy fehér cápa is tagja.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották